Login  Login  

 Login  Login    Zamknij  Zamknij  
--- ---

Owoce

Gdy na ziemi pojawił się człowiek, pojawił się też owoc. Z pestek dziko rosnących owoców zaczęły wyrastać owocowe drzewa i krzewy, które zaczęto pielęgnować. Później ludzie nauczyli się krzyżować różne odmiany ze sobą, aby uzyskać większe owoce. Szybko spostrzeżono, że mają one leczniczy wpływ na zdrowie. Zaczęto je wykorzystywać w zielarstwie. Największą wiedzę na ten temat mieli Hindusi, Chińczycy, Aztekowie i Indianie. Z biegiem czasu ludzie nauczyli się wykonywania przetworów owocowych, opracowali receptury ich przechowywania, suszenia, gotowania i marynowania. Owoce bogate są w witaminę C, B, K, i E. Dziennie zaleca się jeść owoce 3-5 razy co pozwoli nam uniknąć zmęczenia, osłabienia oraz bólu w stawach i kościach.

 

 

 

Jagoda pochodzi z Europy i Ameryki Północnej. W 100 gramach jagód znajduje się ok. 40 kalorii. W owocach znajdują się naturalne związki mineralne: soda, wapń, żelazo, miedź, fosfor i siarka. Oraz witaminy A, B1, B2, C i PP.

Owoce jagód zawierają garbniki, kwasy - bursztynowy, jabłkowy i cytrynowy, pektyny, antocyjany, karotenoidy. Liście zawierają glikozydy flawonowe, glikozydy fenolowe garbniki, antocyjany, olejek eteryczny. Owoce mają działanie rozluźniające przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowe. Owoce suszone działają antyseptycznie, przeciwgorączkowo, dawniej używane również jako środek antyrobaczycowy.

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Brzoskwinia jest uprawiana już od 4000 lat. Najpierw w Chinach, potem w Europie i Azji. W Chinach otaczano je czcią i traktowano jako relikwię. Rysunki tych owoców pojawiały się ścianach świątyń, przedmiotach porcelanowych oraz płaskorzeźbach. Samo drzewo nie cieszyło się dobrą sławą. Sądzono, że jest przeklęte przez bogów. Nikt nie ośmielił się go ściąć, a spróchniały ze starości pień palono, a popioły wrzucano do morza.

Brzoskwinia zawiera węglowodany, sole mineralne: magnez, fosfor i potas oraz prowitaminę A, witaminę C i witaminy z grupy B.

Czytaj wicej Czytaj więcej...

  • 1
  • 2
  • 3

Daktyle 8+

Daktyle 8+

Daktyle są źródłem cukrów i naturalnych salicylanów, działających jak aspiryna. Daktyle zawierają betakaroten, witaminę C, B1, B2 i PP, potas, żelazo, fosfor i magnez. Dzięki zawartości sporej ilości błonnika, zapobiegają...

Więcej

Poziomka 12+

Poziomka 12+

Poziomka pospolita pochodzi z Europy i umiarkowanych obszarów Azji . Poziomka pospolita jest rośliną leśną. Można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Poziomka pospolita chociaż drobna i niepozorna...

Więcej

Winogrona 8+

Winogrona 8+

Winogrona mają lecznicze właściwości kryjące się w ich gronach, które korzystnie wpływają na skórę, układ nerwowy, nerki czy wątrobę. Wartościowe jest w nich wszystko: sok, miąższ, pestki, skórka, a nawet...

Więcej

Owoce - WegeMaluch.pl QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl

Wegemaluch w Facebook
  • Polish Czech Danish English French German Slovak Slovenian Spanish
  • Translation on fly. Some sentences may be ungrammatical.

Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii.

Używając portalu wegemaluch.pl zgadzasz się na używanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Licencja Creative Commons
Utwory Wegemaluch.pl są dostępne na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe.

Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - © by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2018. All rights reserved