WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Witaminy

Witaminy to związki organiczne, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć (lub w niewielkiej ilości, w przewodzie pokarmowym, dzięki specyficznej florze bakteryjnej), muszą one być dostarczone wraz z pożywieniem w gotowej postaci lub w formie prowitamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują pełną aktywność biologiczną. Witaminy to związki, nie będące źródłem energii ani strukturalnymi składnikami tkanek, niezbędne jednak dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Ich działanie biologiczne jest widoczne już przy bardzo małych stężeniach.

Występowanie - podajemy produkty pochodzenia roślinnego.

 

 

 

Witamina B1

Witamina B1 zalicza się do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest "witaminą nastroju" , gdyż ma korzystne działanie na układ nerwowy i na funkcjonowanie umysłu.

Nadmiar witaminy B1 nie jest gromadzona w organizmie, lecz wydalana. Musi więc być codziennie dostarczana na nowo.

Zapotrzebowanie na tą witaminę wzrasta w chorobie, w sytuacjach stresowych oraz po zabiegach chirurgicznych. Wysoka temperatura, kofeina, alkohol, sulfonamidy niszczą witaminę B1. W przypadku palenia papierosów, nadużywania alkoholu albo spożywania dużej ilości cukru zapotrzebowanie na witaminę B1 wzrasta.
Rozpuszczalna w wodzie, odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego. Przyspiesza gojenie się ran i wykazuje działanie uśmierzające ból.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:07

Odsłony: 6948

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina B6- pirydoksynaWitamina B6
bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny, ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, pracę serca, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa odporność organizmu, łagodzi skutki uboczne leków, wspomaga leczenie nerek, zmniejsza nadmierne wydalanie kwasu szczawiowego z moczem, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pomaga zwalczać ból i zesztywnienia nadgarstka i dłoni. Wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry, wypadania włosów, zapalenia warg i języka.
Zapotrzebowanie na witaminę B6 wzrasta szczególnie podczas miesiączki, zażywania tabletek antykoncepcyjnych, u kobiet w ciąży, u ludzi w podeszłym wieku. Wśród czynników, które obniżają poziom witaminy B6 można wymienić stres, niewydolność serca, niski poziom cukru.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:05

Odsłony: 6951

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?